25.11.2024 (SITA.sk) – Na slovenskom trhu s nikotínom sa chystajú zmeny. Poslanci Národnej rady SR Vladimír Baláž, Jozef Ježík a Jozef Valocký predložili do pléna návrh novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov.
Ten má okrem iného zaviesť zákaz predaja nikotínových výrobkov s príchuťami, ktoré lákajú neplnoletých ako i úplný zákaz predaja jednorazových e-cigariet. Opatreniami chcú poslanci znížiť atraktivitu nikotínových výrobkov pre mladistvých.
Návrh získava podporu
Ako zdôrazňujú, užívanie nikotínu medzi neplnoletými rastie aj preto, že ich lákajú rôzne ovocné, kolové a cukríkové príchute. Návrh poslancov parlamentného zdravotníckeho výboru získava podporu aj u odbornej verejnosti.
„Tento návrh hodnotím vysoko pozitívne, plne podporujem navrhované kroky poslancov a členov Zdravotníckeho výboru NR SR,“ uviedol pre agentúru SITA Ivan Solovič, medzinárodne uznávaný pneumológ, prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti, ktorý pôsobí tiež ako viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti.
Návrh poslancov vníma ako preventívnu stratégiu, ktorá je zameraná na minimalizáciu rizika vzniku novej generácie fajčiarov. Nebránil by sa ani tvrdším opatreniam, ako napríklad zákazu všetkých príchutí, alebo zákazu celej kategórie „vapingu”.
Inšpirácia zo zahraničia
Predkladatelia návrhu novely zákona sa inšpirovali praxou krajín ako Veľká Británia, Austrália, Nový Zéland a vybraných členských štátov EÚ, ako sú Dánsko, Estónsko, Fínsko, Litva, Holandsko, Slovinsko a Maďarsko. V týchto krajinách už zákazy príchutí platia.
„Chceme sa teda inšpirovať tými, ktorí sú v tomto smere už ďalej, a nie ísť proti prúdu. Ako pneumológovia a členovia Európskej respiračnej spoločnosti predpokladáme, že v krátkom čase súčasná nová Európska komisia predloží návrh na riešenie tohto problému na celoeurópskej úrovni, podobne ako v prípade cigariet a iných tabakových výrobkov. Avšak už teraz by sme nemali čakať, aby sa tieto produkty naďalej šírili medzi mladistvými,” dodal Solovič.
Ponuka rôznych príchutí, dizajn a marketing výrobcov podľa neho jednoznačne prispievajú k zvyšovaniu atraktivity nikotínových výrobkov z pohľadu mladistvých. Hrozí tak, že mládež začne používať alternatívne produkty, no v budúcnosti môže prejsť na klasické cigarety alebo kombinovať rôzne formy produktov, čo predstavuje výrazné zdravotné riziko.
Popcornové pľúca
Docent Solovič vykonáva klinickú prax pneumoftizeológa pre dospelých, deti, ktoré sa stanú závislými sa teda k nemu dostanú, keď dovŕšia plnoletosť.
„Pracujem v praxi 34. rok a hlavne v posledných rokoch sa stretávam s problémom fajčenia aj u pacientov, ktorých preberám od detských pneumológov. Fajčenie elektronických cigariet a používanie nikotínových vrecúšok deťmi je skutočný problém. Nezabúdajme, že takmer každý z nás má v rodine alebo medzi priateľmi niekoho, kto tieto produkty našiel vo vrecku svojich detí,“ upozorňuje docent Solovič.
Ako ďalej upozorňuje, príchute, ktoré sú pridávané do elektronických cigariet a iných nikotínových výrobkov, môžu zvyšovať riziká spojené s ich užívaním. Tieto príchute, dosahované pomocou rôznych chemických látok, môžu mať podľa neho hneď niekoľko negatívnych účinkov.
„Niektoré chemikálie používané na výrobu príchutí môžu byť toxické, najmä keď sa zahrievajú na vysoké teploty, čo je bežné pri používaní elektronických cigariet. Napríklad látky ako diacetyl sa ukázali škodlivé pre pľúca a môžu spôsobiť ochorenie nazývané ‘popcornové pľúca’.
Čo je diacetyl?
Diacetyl je organická zlúčenina, ktorá sa často používa v potravinárskom a nápojovom priemysle ako príchuť, najmä na vytvorenie chuti masla.
Môže sa nachádzať aj v príchutiach pre e-cigarety, ktoré napodobňujú chuť potravín, ako napríklad popcorn alebo rôzne sladké príchute. Hoci je diacetyl považovaný za bezpečný pre konzumáciu v malých množstvách v potravinách, jeho inhalácia môže byť veľmi nebezpečná.
Inhalovanie niektorých chemických príchutí môže podľa neho poškodiť pľúca a dýchacie cesty, a to aj v prípade, že tieto príchute neobsahujú nikotín.
„Príchute, ktoré sú lákavé (napríklad ovocné alebo sladké), môžu spôsobiť, že sa výrobky stanú atraktívnejšie pre deti a adolescentov, čo zvyšuje riziko začatia užívania nikotínu v mladom veku. Týmto spôsobom môžu príchute podporiť závislosť na nikotíne už v ranom veku. Príklad z Českej republiky ukazuje, že až 61,5 % užívateľov vo veku 15 až 24 rokov siaha po výrobkoch práve kvôli príchutiam.“
Prevencia závislosti mladistvých ako hlavný cieľ
Upozorňuje ďalej na zdokumentované prípady, ktoré potvrdzujú riziká spojené s vysokými koncentráciami nikotínu v nových nikotínových výrobkoch, najmä pokiaľ ide o mladistvých.
Mnohé štúdie naznačujú, že vysoké koncentrácie nikotínu môžu u mladých ľudí spôsobiť poruchy spánku, problémy s koncentráciou, zhoršenie nálady, a dokonca zvyšovať riziko rozvoja úzkostných porúch alebo depresií.
Existujú správy o kolapsoch a hospitalizáciách, ktoré boli spôsobené intoxikáciou nikotínom, najmä pri náhodnom predávkovaní alebo pri používaní produktov s vysokými koncentráciami nikotínu, ktoré neboli určené pre začínajúcich používateľov.
„Toto riziko je obzvlášť vysoké, ak sa výrobky používajú nesprávne alebo ak mladí ľudia používajú silné koncentrácie nikotínu bez predchádzajúcej skúsenosti. Preto je nevyhnutné, aby sme sa zamerali nielen na prevenciu používania nikotínových výrobkov medzi mladistvými, ale aj na zvýšenie informovanosti o rizikách spojených s ich používaním, vrátane možných zdravotných komplikácií, ktoré môžu nastať pri predávkovaní nikotínom alebo pri pravidelnom používaní produktov s vysokou koncentráciou nikotínu,“ zdôrazňuje Solovič.
Podľa neho nie je možné vo všeobecnosti tvrdiť, že užívanie nových nikotínových výrobkov je menej škodlivé. „Aj keď nové nikotínové výrobky môžu predstavovať menej rizika v porovnaní s tradičnými cigaretami, nie sú úplne bezpečné. Najlepšou voľbou pre zdravie je vyhýbať sa nikotínu a tabakovým výrobkom úplne,“ odporúča Solovič, ktorý je okrem iného aj konzultantom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre TBC a primárom I. oddelenia pneumoftizeológie Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie.
Viac k témam: Elektronické cigarety, nikotínové vrecúška, Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť
Zdroj: SITA.sk – Prezident slovenských pneumológov plne podporuje návrh poslancov zakázať príchute v e-cigaretách a nikotínových vrecúškach © SITA Všetky práva vyhradené.