Hygienici analyzovali kvalitu vody na umelých aj prírodných kúpaliskách, niekde by ste sa radšej kúpať nemali

18.8.2024 (SITA.sk) – V prevádzke je v súčasnosti väčšina umelých aj prírodných kúpalísk. Uviedol to Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý zverejnil výsledky laboratórnych testov kvality vody na prírodných a umelých kúpaliskách v rámci všetkých krajov na Slovensku.

Na základe posledných odberov je z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov voda na kúpanie nevyhovujúca a hygienici kúpanie neodporúčajú v Ružíne – prítoky, vo vodnej nádrži Duchonka a Laborec Humenné.

Priveľa chlorofylu je rizikom

Vo vodnej nádrži Ružín a Ružín – prítoky hygienici zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl, čo môže znamenať pre kúpajúcich sa zdravotné riziko.

Z dôvodu významného prekročenia zdravotne významných biologických ukazovateľov je voda na kúpanie nevyhovujúca a odbor hygieny neodporúča kúpanie ani na Štrkovisku Čaňa, plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach, Štrkovisku Gbely Adamov a RO Gazarka Šaštín Stráže.

Kúpanie sa neodporúča deťom, alergikom či osobám s oslabeným imunitným systémom na vodnej nádrži Duchonka a na Vinianskom jazere z dôvodu zvýšených hodnôt cyanobaktérie a chlorofylu.

To isté predbežne platí aj pre Veľké Kolpašské jazero. „U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ uviedol odbor hygieny životného prostredia.

Voda nevyhovuje ani v Novákoch

Zníženú priehľadnosť hygienici zistili na vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Geča, Izra, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota, Zelená voda – Kurinec, Veľké Uherce, Šútovské jazero – Kraľovany Rieka a na vodnej nádrži Orava – ATC Jami.

„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ uviedli hygienici.

Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie odbor hygieny preukázal na základe ostatných odberov v Hoteli Vrchy v Bystrej, v neplavecko-plaveckom bazéne na Termálnom kúpalisku v Tvrdošovciach, v malom neplaveckom a v plaveckom bazéne v Národnom centre vodného póla Nováky, v neplaveckom bazéne so šmýkačkou a plaveckom bazéne na letnom kúpalisku Mošovce, v doskočisku k päť-dráhovej šmykľavke na Termálnom kúpalisku Veronika v Rajci, v plaveckom bazéne na biokúpalisku Jazero L.A v Lackovciach.

V nadzemnom vonkajšom bazéne pri penzióne Bystrina v Bystrej bolo okrem mikrobiologickej zaznamenané aj nedodržiavanie biologickej kvality vody. „Prevádzka bazénov bude obnovená po predložení vyhovujúcich výsledkov,“ informovali hygienici.

Viac k témam: Hygienici, Kúpaliská, Kvalita vody
Zdroj: SITA.sk – Hygienici analyzovali kvalitu vody na umelých aj prírodných kúpaliskách, niekde by ste sa radšej kúpať nemali © SITA Všetky práva vyhradené.