11.10.2024 (SITA.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár v piatok v Berlíne rokoval s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou a viacerými poslancami Nemeckého spolkového snemu.
Pracovná cesta ministra podčiarkla strategické partnerstvo a mnoho spoločných tém v slovensko-nemeckom bilaterálnom dialógu.
Najvýznamnejší obchodný partner
„Nemecko je pre nás veľmi dôležitým partnerom. Som rád, že januárová návšteva premiéra Roberta Fica, ktorého som v Nemecku sprevádzal, bola potvrdením našich veľmi dobrých vzťahov a snahy ich posilňovať. Som rovnako presvedčený, že návšteva slovenského prezidenta o dva týždne bude ďalším zdôraznením našej spolupráce,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Nemecko je pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom a zároveň štvrtým najväčším investorom – 600 nemeckých spoločností u nás poskytuje 140-tisíc pracovných miest. Vzájomný obchodný obrat dosiahol vlani 37,6 miliardy eur.
„Aj na dnešnom stretnutí som vyzdvihol, že naše štáty sú intenzívne prepojené, preto ak sa niečo udeje v Nemecku, z hľadiska ekonomiky to môže mať dopad aj na Slovensku. Vďaka existujúcemu memorandu o prehĺbenom dialógu však môžeme intenzívnejšie komunikovať naprieč rezortmi,” podčiarkol Blanár.
Ministerka Baerbocková potvrdila, že čím skôr budú Slovensko a Nemecko v rôznych oblastiach spolupracovať a vymieňať si informácie, tým účinnejšia bude pomoc najmä v hospodárskom sektore.
Dovozné clá a energetická bezpečnosť
Minister Blanár zároveň pripomenul spoločný postoj Slovenska, Nemecka a ďalších štátov Európskej únie, s ktorými hlasovali na pôde Európskej komisie proti zvýšeniu dovozových ciel z Číny.
„Treba si uvedomiť, že ak aj Peking zavedie protiopatrenia, bude to mať negatívny vplyv na ekonomiku Európy. Tento problém vyrieši len úzky dialóg s Čínou,“ dodal.
Partneri rokovali aj o energetickej bezpečnosti a diverzifikácii energetických zdrojov.
„Sme závislí od energetických zdrojov z Ruska – na rope, plyne či jadrovom palive, preto musíme transformáciu zvládnuť tak, aby nemala negatívny dopad na našu ekonomiku a občanov. Som rád, že máme v tejto otázke vzájomné pochopenie,” povedal Blanár.
Nelegálna migrácia
Pri téme nelegálnej migrácie minister uviedol, že chápe, prečo Nemecko zaviedlo hraničné kontroly, ale zdôraznil, že treba hľadať iné riešenie. Slovensko spolu so štátmi zoskupenia Vyšehradskej štvorky nepodporilo Migračný pakt.
„Sme pripravení spolupracovať v tejto téme aj s Nemeckom. My rozlišujeme medzi utečencami a nelegálnymi migrantami. Utečencom z Ukrajiny sme pomáhali, cez naše hranice prešlo viac ako 2,7 milióna ukrajinských utečencov a z nich 160-tisíc ostalo na Slovensku,“ zdôraznil Blanár.
V rámci návštevy Nemecka rokoval minister Blanár v Berlíne aj s predsedom Výboru pre záležitosti Európskej únie Nemeckého spolkového snemu Antonom Hofreiterom, s predsedom Výboru pre obranu Marcusom Faberom a tiež s predsedníčkou Výboru pre ľudské práva, ktorou je Slovenka Renata Alt.
Pri pamätnej tabuli v Berlíne si zároveň uctil pamiatku Alexandra Dubčeka.
Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, zahraničná návšteva
Zdroj: SITA.sk – Blanár rokoval v Berlíne s Baerbockovou. Nemecko je naším strategickým partnerom, povedal po stretnutí © SITA Všetky práva vyhradené.