Slovensko nakúpi od Izraela mobilné systémy protivzdušnej obrany, Kaliňák prezradil aj termín ich dodávky

29.8.2024 (SITA.sk) –

  • aktualizované 28. augusta, 13:41

Vláda schválila zámer obstarania izraelských mobilných systémov protivzdušnej obrany (SAM-M). Ide o šesť mobilných systémov protivzdušnej obrany (SAM-M).

Ministerstvo obrany spresnilo, že základný rámec tvorí počet systémov, základný balík munície, balík integrovanej logistickej podpory zahŕňajúci výcvik obslúh, technikov a inštruktorov, dokumentáciu, simulátory, špeciálne náradie a kontrolno-meraciu aparatúru, náhradné diely a záručný servis po dobu dvoch rokov, zapojenie domáceho priemyslu, hlavného NATO integrátora, mobilitu, dopravu a ďalšie zmluvné dojednania.

Zmluva by sa mala uzavrieť do konca októbra

Na systémy protivzdušnej obrany bude uzavretá medzivládna dohoda so štátom Izrael v predpokladanom rámci 554,3 mil. eur bez DPH. Uzatvoriť zmluvné dokumenty s vládou štátu Izrael by mal minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) do 31. októbra tohto roku.

Ako sa píše v predloženom materiáli z dielne ministerstva obrany, Ozbrojené sily SR v súčasnosti disponujú v oblasti palebných prostriedkov pozemných systémov protivzdušnej obrany stredného dosahu (MRSAM-M) protilietadlovým raketovým kompletom 2K12 KUB zavedeným do výzbroje v rokoch 1978 až 1983.

Táto technika je však už na konci životnosti a je opotrebená, a to isté platí aj pre bojové a technické prostriedky protilietadlového raketového komplexu. Podľa slov rezortu obranu je tak technika morálne a technicky zastaralá, a teda nepostačujúca na plnenie úloh súvisiacich so súčasnými hrozbami.

Po životnosti sú aj protilietadlové rakety

„Jedna palebná batéria nie je schopná súčasne pôsobiť na dva a viac cieľov. Nie je možné zabezpečiť dodávku náhradných dielov z Ruskej federácie. Opravárenské kapacity na území SR nedisponujú odborným personálom pre vykonanie vyšších druhov opráv podvozkov a špeciálnych nadstavieb,“ vysvetlilo ministerstvo a doplnilo, že aj protilietadlové rakety 3M9M3E sú po ukončení životnosti, ktorá je už viac ako štvornásobne prekročená.

Najväčším rizikom v prípade ďalšieho predlžovania ich technického života je podľa rezortu obrany chemická stabilita ich pyrotechnických súčastí. Ako ministerstvo ďalej priblížilo, riadiace a navádzacie rádiolokátory nie sú vybavené kompatibilným systémom identifikácie vzdušných cieľov a nemožno teda vylúčiť ohrozenie vlastného letectva či civilných objektov.

Rokujú už len s jednou firmou

Minister obrany po rokovaní vlády informoval, že dodávky protivzdušného systému majú začať koncom roka 2025, čo znamená, že začiatkom roka 2026 by Slovensko už mohlo mať prvé systémy protivzdušnej ochrany v plnom nasadení.

Kaliňák ďalej informoval, že predbežne je dohoda na tom, že by sa na Slovensku mali vyrábať rakety do tohto systému, ktoré sú súčasne najväčšou položkou v rámci systému.

„V tejto chvíli môžme konštatovať, že spolu s ministerstvom obrany Izraela rokujeme už iba s jednou firmou, a po tomto schválení budeme pokračovať v rokovaniach o izraelskom systéme Barak, ktorý by malo reprezentovať šesť batérií, ktoré by mali pokryť všetky základné strategické, ale aj civilné ciele v rámci protivzdušnej ochrany SR,“ informoval minister s tým, že tieto systémy sú účinné aj proti balistickým raketám.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister obrany SR, systém protivzdušnej obrany
Zdroj: SITA.sk – Slovensko nakúpi od Izraela mobilné systémy protivzdušnej obrany, Kaliňák prezradil aj termín ich dodávky © SITA Všetky práva vyhradené.